Creative Commons License
Ten blog jest dostępny na licencji
Creative Commons Uznanie
autorstwa 2.5 Polska.


piątek, 31 lipca 2009
Mój nowy blog

Zapraszam na nowego bloga:

nasilowski.blogspot.com

22:16, pnasilowski
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 18 sierpnia 2008
Ministerstwo Edukacji Narodowej rekomenduje Wolne i Otwarte Oprogramowanie

Photo by Extra Ketchup

W ubiegłym tygodniu serwisy internetowe poinformowały o tym, że na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej 17 lipca zostało umieszczone oświadczenie w którym rekomendowane jest korzystanie z opensource-owego pakietu biurowego OpenOffice.org. Oto ono:

Ministerstwo Edukacji Narodowej, uwzględniając założenia inicjatywy eEurope w zakresie wspierania i rozwoju w Europie oprogramowania typu Open Source uznaje, iż oprogramowania Open Office, dystrybuowane nieodpłatnie, jest produktem dostatecznie dojrzałym i zaawansowanym zarówno dla potrzeb edukacyjnych, jak i dla zastosowań biurowych w sektorze edukacji i nauki. Wyżej wymienione oprogramowanie może z powodzeniem zastępować stosowane do tej pory oprogramowanie komercyjne, dając znaczne oszczędności środków przeznaczanych na opłaty licencyjne za korzystanie z większości dostępnych typów oprogramowania biurowego.

Środki zaoszczędzone, dzięki zastosowaniu bezpłatnego oprogramowania biurowego, będą mogły zostać przeznaczone na rozwój oprogramowania edukacyjnego, realizację projektów upowszechniania rozwiązań informatycznych w dydaktyce oraz projekty e-learningowe.

Oznacza to, że szkoły nie muszą już wydawać pieniędzy na drogie komercyjne oprogramowanie biurowe. OpenOffice.org może być używany w szkołach zarówno do zastosowań edukacyjnych jak i biurowych.

wtorek, 08 lipca 2008
Wikipedia w dydaktyce - wywiad z profesorem Stanisławem Czachorowskim

Polecam wywiad "Tutaj chodzi o aktywne współtworzenie wiedzy" na temat używania Wikipedii w dydaktyce przeprowadzony z prof. Stanisławem Czachorowskim, który jest pracownikiem Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a także wikipedystą.

Fragmenty:

"Teraz świat nauki i dydaktyki uniwersyteckiej poszukuje metod wykorzystania Internetu w codziennej dydaktyce jak i rozwijaniu nauczania na odległość oraz nauczania ustawicznego. A zatem - nie tylko ja - nastawieni jesteśmy na eksperymenty i poszukiwania, a nie natychmiastowy poklask i uznanie. Próbowałem już różnych metod nauczania na odległość. Teraz próbuję rozpoznać Wikipedię jako miejsce i narzędzie, dzięki któremu sam wiele mogę się nauczyć."

"Ja dostrzegam w Wikipedii znakomitą pomoc w uczeniu pisania: właściwego cytowania, dozwolonego wykorzystywania cudzego dorobku (a więc z właściwym cytowaniem i bez dosłownego kopiowania). Przecież praktycznie wszyscy studenci piszą swoje prace dyplomowe na komputerze, przygotowują prezentacje multimedialne i w dużym stopniu korzystają z Internetu. Skoro w zasobach internetowych mogą być rzeczy wartościowe i beznadziejne śmieci, to lepiej poznać tę rzeczywistość i ją merytorycznie wzbogacać. Wikipedia jako narzędzie do e-learningu jest niezwykle prosta. Stwarza więc szanse na wzbogacenie kształcenia studentów zaocznych."

Link

Aktualizacja:

Jest już kilka zrealizowanych i następne planowane projekty edukacyjne związane z Wikipedią. Szczegółowy opis, na czym one polegają, oraz zalecenia dla prowadzących i uczestników znajdują się na stronach:

Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie

Zalecenia dla nauczycieli i wykładowców

Zalecenia dla uczniów i studentów

18:54, pnasilowski , internet
Link Komentarze (1) »
czwartek, 03 lipca 2008
Linux w rosyjskich szkołach

Zakończyła się pierwsza faza wdrażania Linuksa w rosyjskich szkołach. Był nią pilotażowy projekt zrealizowany w Tatarstanie, Kraju Permskim i okolicach Tomska. Teraz przyszedł czas na fazę drugą czyli migrację na oprogramowanie open source szkół z całej Rosji.

Do tej pory Linux jest obowiązującym systemem operacyjnym w 182 szkołach. Do września ma zakończyć się migracja połowy placówek w miastach i 20% pozostałych pilotażowych regionów.

Prawie codziennie przez firmę Armada, która zajmuje się projektem, organizowane są prezentacje i szkolenia, które mają nakłonić szkoły do wcześniejszej migracji.

Projekt jest wspierane przez prezydenta Rosji Dimitrija Miedwiediewa, który nawet wspominał o nim w swoim exposé. Po zakończeniu będzie to prawdopodobnie największe wdrożenie Linuksa na świecie.

Źródło: OSnews.pl

sobota, 21 czerwca 2008
Nowy numer e-mentora

Ukazał się 25 numer e-mentora. W nim między innymi:

  • Pokolenie Y - wyzwanie dla edukacji i rynku pracy
  • Czynniki afektywne w zdalnej edukacji
  • Innowacyjność w Polsce - perspektywy i uwarunkowania
  • Biznes otwarty - recenzja książki "Wikinomia"

Wydanie on-line, wersja pdf.

12:58, pnasilowski , e-edukacja
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 18